بودجه اضطراری

۶ دلیل برای اینکه به بودجه اضطراری نیاز دارید

اگر شما فکر می‌کنید که به بودجه اضطراری نیازی ندارید، پیشنهاد می‌کنم دوباره فکر کنید. مهم نیست که امروز ازنظر مالی و اقتصادی در چه شرایطی هستید، در زندگی ما اتفاقاتی هستند که یک‌باره رخ می‌دهند، دقیقاً زمانی که شما انتظار آن را ندارید. هزینه‌های غیرمنتظره به‌یک‌باره پیش می‌آیند و اگر شما برای آن‌ها آماده نباشید حتماً به مشکل بر خواهید خورد. ازاین‌رو بسیاری از کارشناسان و متخصصان امور مالی پیشنهاد می‌کنند که سه تا شش ماه هزینه‌های ماهانه خود را در یک حساب مجزا پس‌انداز یا در شرایط بهتر آن را در محلی با دسترسی آسان سرمایه‌گذاری کنید. یک سرمایه‌گذاری با ریسک زیان صفر، حتی اگر سود بالایی نداشته باشد. اگر همچنان فکر می‌کنید که نیازی به این بودجه اضطراری ندارید، ما در این مقاله ۶ موقعیت را برای شما مثال می‌زنیم که حتی در بهترین حالت، ممکن است یکی از آن‌ها و یا در بدترین حالت چند تای آن‌ها هم‌زمان برای شما رخ دهند. ضمن اینکه آرزو می‌کنم حتی یکی از این‌ها، هیچ‌گاه برای شما پیش نیاید.

۱- شغل خود را از دست می‌دهید و به‌سرعت نمی‌توانید کار جدیدی با همان حقوق پیدا کنید.

واقعاً شرایط سختی است! فارغ از اتفاقی که افتاده و در روحیه شما و حتی خانواده شما تأثیر گذاشته است، پرداخت هزینه‌ها در این شرایط واقعاً مشکل خواهد شد. درصورتی‌که شما سه تا شش ماه بودجه اضطراری داشته باشید، زمان لازم برای انتخاب شغل جدید را با آرامش بیشتری دارید. نگران استفاده از بودجه اضطراری خود نیستید، چون قبلاً یک‌بار آن را کنار گذاشته‌اید، پس درصورتی‌که تمام شود، بازهم خواهید توانست آن را فراهم کنید. درصورتی‌که این بودجه را نداشته باشید، شاید حتی مجبور شوید خیلی سریع شغلی را انتخاب کنید، بااینکه ممکن است آن شغل را دوست نداشته باشید و باروحیه شما سازگار نباشد.

۲- یک بیماری با هزینه‌ی بالا به سراغ خانواده شما آماده است.

من از اعماق قلبم آرزو می‌کنم که این اتفاق هیچ‌وقت رخ ندهد. اگر خدایی ناکرده این اتفاق برای شما به‌عنوان نان‌آور خانواده پیش‌آمده باشد و در مدت بیماری نتوانید کارکنید… اصلاً دلم نمی‌خواهد بیشتر توضیح دهم، ولی قطعاً به شما و خانواده فشار بسیاری خواهد آمد. اگر این بیماری برای یکی از افراد خانواده باشد برای تأمین آن باید قرض یا وام بگیرید! معمولاً وام‌هایی که می‌توانید به‌سرعت دریافت کنید (در صورت داشتن ضامن و … ) سودهای بالایی دارند و شما در زمان بازپرداخت آن‌ها فشار زیادی را متحمل خواهید شد. بودجه اضطراری به شما کمک خواهد کرد از این بحران به‌سلامت عبور کنید.

۳- ماشین شما روشن نمی‌شود.

تصور کنید که صبح بعدازاینکه صبحانه خود را میل کردید، سوار ماشین شده و استارت می‌زنید، اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد. هیچ‌چیز ناخوشایندتر از غافلگیر شدن با صورت‌حساب تعمیر خودرو نیست! هزینه‌ای که به‌یک‌باره رخ می‌دهد و شما ناچار هستید آن را تأمین کنید. درواقع بودجه اضطراری به شما کمک خواهد کرد این هزینه‌های ناگهانی را پرداخت کنید و به‌مرور آن را جایگزین کنید. اگر این بودجه را نداشته باشید، قطعاً مجبور خواهید بود قرض بگیرید و چه چیزی ناخوشایندتر از این.

۴- یک دوست یا خویشاوند دچار مشکل شده و مدت زیادی مهمان شما خواهد بود.

هزینه‌های شما دوچندان خواهد شد. ما ایرانی‌ها بسیار مهمان‌نواز هستیم، به همین خاطر شاید هزینه‌هایی که در زمان معمول نداشتیم به خانواده تحمیل کنیم. من فکر می‌کنم در صورت اضافه شدن مهمان بلندمدت، حتی اگر تعداد آن‌ها نصف اعضای خانواده باشند، هزینه‌های شما دو برابر خواهد شد. درصورتی‌که بودجه اضطراری نداشته باشید، یا باید قرض بگیرید یا مهمان‌نوازی خودتان را زیر سؤال ببرید.

۵- مجبورید خانه خود را عوض کنید، کوتاه یا حتی بلندمدت.

به هر دلیلی مجبور می‌شوید منزل خود را عوض و به‌جای دیگری نقل‌مکان کنید. چه کوتاه‌مدت، چه بلندمدت. مثلاً ساختمان شما نیاز به یک تعمیر اساسی دارد که ۳ یا ۴ ماه طول می‌کشد. به‌یک‌باره شما نیاز دارید که بابت سکونت خود اجاره پرداخت کنید. فارغ از هزینه‌ای که باید بابت تعمیر منزل بپردازید، پرداخت اجاره نیز به هزینه‌های شما اضافه خواهد شد. بودجه اضطراری در این شرایط واقعاً می‌تواند عصای دست شما باشد.

۶- شغل رؤیایی خود را پیدا می‌کنید، اما فعلاً حقوق شما به‌اندازه قبل نیست.

خیلی‌ها هستند که شغلی دارند ولی آن را دوست ندارد، حتی ممکن است شما هم یکی از آن‌ها باشید. قطعاً در این شرایط دائم به شغل دلخواه و رؤیایی خود فکر می‌کنید.  تصور کنید که شرایط اشتغال به کاری که واقعاً در رؤیا داشته‌اید برای شما فراهم‌شده است اما، حقوقی که باید با آن شروع کنید از مبلغی که هم‌اکنون دریافت می‌کنید کمتر است. به شما این اطمینان داده می‌شود که بعد از طی کردن دوره آزمایشی یا کوتاه‌مدت، مبلغ قرارداد شما افزایش پیدا می‌کند و حتی شما آینده شغلی روشنی مقابل خود می‌بینید. درصورتی‌که بودجه اضطراری داشته باشید، رویای شما به حقیقت می‌پیوندد، اما در صورت عدم وجود این بودجه؛ دو راه دارید. یک اینکه ازلحاظ مالی به خود و خانواده خود فشار بیاورید تا بتوانید چند ماه اول را با حقوقی پایین زندگی کنید، یا از رویای خود دست بکشید.

همه این‌ها و شاید صدها شرایط دیگر می‌تواند باعث شود که نظم و ترتیب هزینه‌های شما به هم بریزد و شمارا در آن ماه و یا در ماه‌های آینده دچار مشکلات جدی کند. من عقیده دارم که استرس و فشار روحی و روانی که به خانواده وارد می‌شود خیلی بیشتر آسیب میزند و متأسفانه شخصی که دچار این شرایط است، باید در هردوی این جبهه‌ها مبارزه کند.

در آخر خواهش می‌کنم که در خصوص تهیه بودجه اضطراری خودتان مجدداً فکر کنید. در صورتی نمی‌دانید چطور باید این کار رو انجام دهید، مقاله‌ ی “یک بار و برای همیشه بودجه اضطراری خود را بسازید” که قبلاً بر روی سایت منتشر کردیم را مطالعه نمایید.

59+