خانواده و امور مالی

۴ نکته در مورد خانواده و امور مالی

یکی از اصلی ترین راه ها برای رسیدن به هدف، داشتن برنامه ریزی است. مخصوصا در مورد خانواده و امور مالی مرتبط با خانواده. برنامه ریزی ها قطعا باید انعطاف پذیر باشند، چرا که رخداد ها و تغییراتی در زندگی ما اتفاق می افتد که در برنامه ریزی های ما تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم خواهند داشت. پس از دوران جوانی زندگی ما وارد مراحل جدیدی خواهد شد. ازدواج، به دنیا آمدن فرزند و … . در این مقاله در مورد  برنامه ریزی مالی قبل از ازدواج، بعد از ازدواج، پس از بچه دار شدن و برنامه ریزی برای آینده فرزندان صحبت کرده ایم.

۱ – چگونه می توانم یک برنامه ریزی مالی قبل از ازدواج داشته باشم؟

قبل از اینکه ازدواج کنید، شما و نامزدتان حتما باید در مورد وضعیت مالی فعلی خود صحبت کنید. در مورد بدهی ها، وام ها، قرض ها، طلب ها و حساب های بانکی. سعی کنید آرمان های نامزد خود در مورد مسائل مالی را پیدا کنید و در طول بحث بکوشید اهداف مشترکی پیدا کنید و آنها را توسعه دهید. اهداف مالی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود را یادداشت و به نتیجه مشترک برسید. این باور را که همسر من نباید از درآمد من خبر داشته باشد را دور بریزید! شاید سال ها پیش یک نفر میتوانست خرج چند خانواده را مدیریت کند، اما آن دوران گذشته است!

اگر همسرتان با شما همراه نباشد، اهداف مشترک نداشته باشد و از همه چیز با خبر نباشد، حتی خرج یک خانواده را هم نمیتوانید تامین کنید و در نهایت بدهی های زیادی ایجاد خواهد شد. در مورد احساسات خود در مورد پول صحبت کنید و اجازه دهید نامزد شما هم در این خصوص شروع به صحبت کند. به دنبال این نباشید که حتما در تمامی موارد مشترک باشید و یا حرف، حرف شما باشد. مهمترین نکته در یک ازدواج این است که بتوانید با توجه به نظرات مختلف، بهرین تصمیم را برای رسیدن به اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت بگیرید و به آن تصمیم ها وفادار باشید. این اولین قدم برای مدیریت خانواده و امور مالی مرتبط با آن است.

۲- چگونه میتوانم یک برنامه ریزی مالی بعد از ازدواج داشته باشم؟

به هر حال، چه قبل از ازدواج در مورد برنامه ریزی مالی، احساسات متقابل در مورد پول و مواردی که در بخش قبل توضیح دادم صحبت کرده باشید یا نه، باز هم نیاز هست که در مورد پول با شریک زندگی خود صحبت کنید. قطعا باید به موضوع خانواده و امور مالی مرتبط با آن توجه کنید. بعد از ازدواج خیلی از شرایط زندگی تغییر میکند و باعث تغییر وضعیت مالی شما نیز خواهد شد. اکنون شما باید در مورد اینکه آیا حساب مشترکی داشته باشید یا نه، تصمیم گیری کنید.

در صورتی که همسر شما نیز شاغل است، آیا درآمد ها ادغام شود و از یک حساب مشترک خرج شود!؟ آیا هر کدام از شما باید یک حساب پس انداز جداگانه برای خود داشته باشید؟ هر کدام از شما چه مقدار بودجه برای کارهای شخصی خود در طول یک ماه نیاز دارید؟ آیا لازم است که هزینه کردن به عهده یک نفر باشد یا نه، هر دو به صورت جداگانه هزینه خواهید کرد!؟ در کل، به این نکته توجه کنید، هیچ چیزی در مورد مسائل مالی خود را از همسرتان پنهان نکنید. مخصوصا اینکه خانم ها در هزینه کردن و پس انداز کردن از آقایان چند پله ای جلوتر هستند. اما این در صورتی است که تمام داستان مالی شما را بدانند.

۳- نفر سوم اضافه می شود  ! اولین کاری ما باید انجام دهیم چیست؟

خانواده شما در حال تغییر است، بنابراین قطعا برنامه های مالی شما و هزینه ها تغییر خواهد کرد. شرایط جدید خانواده و امور مالی مرتبط با آن را تحت تاثیر قرار خواهد داد. به یاد داشته باشید که عوامل جدیدی در زندگی شما وارد میشود که اغلب در زمان برنامه ریزی نادیده گرفته میشود. مانند: افزایش مراقبت های بهداشتی و پزشکی، لباس (لباس بچه چندین برابر اون چیزی که فکر میکنید قیمت دارد)، هزینه های بیمارستان و مهمانی های پس از به دنیا آمدن نوزاد، پوشک و هزینه های محصولات بهداشتی کودک و … .

در صورتی که شغل آزاد دارید، چند ماهی درآمد شما نوسان خواهد داشت به این دلیل که به اندازه قبل نمیتوانید کار کنید و باید وقت بیشتری در خانه و در کنار همسر خود باشید. بهترین راهکاری که میتوانم پیشنهاد کنم، این است که بودجه تفریح، رستوران و سرگرمی خود را حداقل در ماه اول به صفر نزدیک کنید. البته از ماه های بعد، حتما سعی کنید این هزینه ها را به اندازه معقول قبلی بازگردانید. همیشه تلاش کنید که در شرایط خاصی که خانواده و امور مالی آن را دچار تغییر میکند کنترل کنید و دوباره شرایط را به روز حالت برنامه ریزی نزدیک کنید.

۴- چگونه برای آینده بچه ها برنامه ریزی کنم؟

هزینه آموزش همواره در حال افزایش است. کلاس های آموزشی، کلاس های تکمیلی، فوق برنامه و در نهایت کلاس های کنکور. شما باید بتوانید فرزندان خود را تا زمان فارق التحصیلی پشتیبانی کنید. در فرهنگ ما اینگونه است که باید برای فرزند دختر جهیزیه و برای فرزند پسر هم ملزومات خاصی تدارک دید. شما مانند قبل نمیتوانید به صورت ریز ریز شروع به خرید جهیزیه کنید! چیزی که امروز مد و بروز است، تا زمان ازدواج دخترتان از مد افتاده و قدیمی خواهد شد. مخصوصا الآن که هر سال این اتفاق می افتد (تغییر مد).

من به شما پیشنهاد میکنم سرمایه گذاری هایی را انتخاب کنید که بتوان به سرعت به وجه نقد تبدیل شود. مثلا اگر ۳ میلیون تومان دارید و میخواهید بخشی از جهیزیه را خرید کنید، سکه بخرید… یا مثلا اوراق مشارکتی که سود آن تضمین شده است خریداری کنید. اینطوری شاید بتونید تورم را مدیریت کنید. اگر در سرمایه گذاری باهوش باشید، حتی میتوانید تامین بخش های دیگری از جهیزیه را هم به سود سرمایه گذاری آن ۳ میلیون بسپارید. برای فرزند پسر هم به همین شکل، میتوان با سرمایه گذاری حساب شده در امروز، ۲۰ سال دیگر در زمان عروسی، یک واحد آپارتمان به او هدیه دهید.

29+