پس انداز

پس‌انداز کردن پول – ۱۰۰ راه کاربردی – بخش ۱

پس‌انداز کردن یکی از مهترین موارد در مدیریت پول شخصی است. اینکه شما بتوانید مبالغی را پس‌انداز کنید و بعد این مبالغ را سرمایه گذاری کنید باعث افزایش ثروت شما خواهد شد. از این رو ما ۱۰۰ راه برای پس‌انداز کردن پول را در قالب ۱۰ بخش آماده کرده ایم که هر هفته یک بخش آن را منتشر خواهیم کرد.

  1. نوع حساب بانکی خود را از قرض‌الحسنه به‌حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت (یا بلندمدت) تغییر دهید.

اگر شما مقداری پس‌انداز در حساب‌های قرض‌الحسنه – معمولاً حساب‌های متصل به کارت‌های عابر بانک از نوع قرض‌الحسنه هستند –  خوددارید، آن‌ها را به حساب‌های سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت یا بلندمدت منتقل کنید. این کار باعث می‌شود سودی که به موجودی حساب شما تعلق می‌گیرد افزایش یابد. البته این حساب‌ها کمی محدودیت در برداشت هم دارند که البته زیاد هم سخت نیست. این بهترین راه برای پس‌انداز کردن است.

  1. تلویزیون را خاموش‌کنید.

سعی کنید بیشتر اوقات تلویزیون خود را خاموش نگهدارید. تلویزیون‌های جدید مصرف برق زیادی دارند. فقط زمانی که می‌خواهید برنامه خاصی را تماشا کنید و یا مثلاً اخبار شبکه خاصی را دنبال کنید آن را روشن کنید. تماشای کمتر تلویزیون علاوه بر اینکه هزینه برق و استهلاک خود آن را کاهش می‌دهد، سبک زندگی (Life Style) شمارا به‌مرور تغییر می‌دهد. سعی کنید کتاب یا مجله مطالعه کنید. یکی دیگر از خواص خاموش بودن تلویزیون این است که ذهن شما درگیر تبلیغات هوشمندانه شرکت‌ها نمی‌شود و در هنگام خرید، سراغ آن‌ها که تبلیغات بیشتری کرده‌اند نخواهید رفت و با دقت انتخاب می‌کنید.

  1. انبار کردن را متوقف کرده و فروختن را شروع کنید.

سری به انباری منزل بزنید. کلی وسیله پیدا خواهید کرد که سال‌هاست آن‌ها را نگه‌داشته‌اید و استفاده‌ای از آن‌ها نکرده‌اید. پس چرا باید آن‌ها را نگه داشت؟ نگهداری آن‌ها به‌جز اینکه فضای انباری شمارا اشغال کرده است و سال‌به‌سال ارزش خود را از دست می‌دهد فایده‌ی دیگری نخواهد داشت. پیشنهاد من این است که آن‌ها را تمیز کنید – درصورتی‌که نیاز به تعمیر دارند آن‌ها را تعمیر کنید – و در سایت‌های فروش لوازم دست‌دوم بفروشید. برای این کار می‌توانید از سایت‌های شیپور، دیوار  و یا سایت‌های مشابه دیگر استفاده کنید. شاید وسیله‌ای که شما دیگر نیازی به آن ندارید و در انباری شما خاک می‌خورد، نیاز یک شخص دیگر را – البته با یک قیمت منصفانه – برطرف نماید. در آخر شروع به پس‌انداز کردن مبالغی که از فروش آنها کسب کرده اید کنید.

  1. از تخفیف‌های گروهی استفاده کنید.

از چند سال قبل سایت‌های زیادی درزمینهٔ تخفیف‌های گروهی در ایران شروع به کارکرده‌اند. معمولاً یک فروشنده یا رستوران و یا برگزارکننده تورهای مسافرتی تخفیف‌های خوبی در این سایت‌ها پیشنهاد می‌کنند. یک حساب ایمیل دیگر بازکنید – درصورتی‌که با ایمیل اصلی خود ثبت‌نام کنید، ممکن است بیش‌ازحد ایمیل دریافت کنید – و در این سایت‌های تخفیف گروهی ثبت‌نام کنید. هر از چند گاهی به ایمیلی که به این منظور ساخته‌اید سر بزنید و کوپن‌های تخفیف و یا پیشنهاد سایت‌ها را بررسی کنید.  البته در این میان دقت کنید که کلاه سر شما نرود! مواردی مشاهده‌شده که یک کالا و یا خدمت که ۱۰ هزار تومان قیمت دارد در این سایت‌ها ۵۰ هزار تومان قیمت‌گذاری شده و با ۸۰%  تخفیف همان ۱۰ هزار تومان به شما فروخته می‌شود.

  1. هدیه‌ها را به‌جای خریدن از فروشگاه، خودتان بسازید.

اگر از طرف یک دوست کارت تبریکی دریافت کنید که هرچند ساده، اما بدانید خودش آن را درست کرده است بیشتر خوشحال می‌شوید و یا زمانی که میدانید آن را از فروشگاه خریداری کرده است؟ دیگران نیز نسبت به شما همین حس را خواهند داشت. زمانی که شما هدیه‌ای می‌دهید که با دستان خودساخته‌اید، تأثیر بسیار بالاتری خواهد داشت. اکثر افراد این هدایا را مدت‌ها نگهداری می‌کنند. البته ساختن بعضی چیزها هم‌زمان شمارا خواهد گرفت، هم اینکه هزینه زیادتری خواهد داشت، آن‌ها را از فروشگاه تهیه کنید.

  1. قانون ۳۰ روز انتظار.

از ارضاء فوری نیاز به خرید کردن اجتناب کنید. قانون ۳۰ روز انتظار برای تصمیم‌گیری در خرید یک‌راه عالی برای جلوگیری از خریدهای هیجانی است. شرکت‌ها و تولیدکنندگان همواره در تلاش هستند که برای فروش محصولات خودشان در شما هیجان ایجاد کنند. برای اینکه اسیر این هیجان‌ها نشوید و خریدهای هوشمندانه داشته باشید حتماً برای کالاهایی که تصمیم گرفته‌اید خریداری کنید، ۳۰ روز صبر کنید. اگر بعد از ۳۰ روز بازهم احساس کردید به آن نیاز دارید، احتمالاً حس خرید شما هیجانی نیست.

  1. قبل از خرید یک لیست تهیه کنید و به آن پایبند باشید.

همیشه قبل از اینکه برای خرید به فروشگاه بروید یک لیست خرید آماده کنید. هنگام خرید فقط حواس خود را به لیست خرید معطوف کنید و بی‌دلیل به قفسه‌های فروشگاه یا تبلیغات نگاه نکنید. پیشنهاد من به شما این است که فقط یک ردیف در لیست خود خالی بگذارید برای اینکه اگر چیزی را از قلم انداخته‌اید آنجا یادداشت و خریداری کنید. فقط یک ردیف! رعایت این موضوع حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد خرید شمارا از فروشگاه‌های زنجیره‌ای کاهش می‌دهد. اگر بتوانید محاسبه کنید که هزینه تقریبی خرید شما چقدر خواهد شد و حداکثر ۱۵درصد بیشتر با خود پول به همراه داشته باشید که چه‌بهتر. برای پس‌انداز کردن لازم است که از بعضی خواسته های خود بگذرید.

  1. دعوت از دوستان بجای بیرون رفتن.

بیرون رفتن با دوستان و صرف خوراک در رستوران‌ها یا غذای فوری بودجه خرید مواد خوراکی و بودجه تفریح و سرگرمی شمارا هم‌زمان نابود می‌کند. می‌توانید از دوستان خود بخواهید که در منزل دورهم جمع شوید و با تهیه خوراک‌های ساده و ارزان و سبک، بیشتر به انجام بازی و سرگرمی در مهمانی‌ها عادت کنید. مهمانی‌های ما فقط و فقط در صرف خوراک و آجیل و میوه خلاصه می‌شود و این اصلاً خوب نیست. تصمیم بگیرید که در مهمانی‌هایی که در منزل شما برگزار می‌شود چند بازی و سرگرمی برای مهمان‌ها تدارک ببینید و یک نوع خوراکی ساده و سبک نیز بیشتر تهیه نبینید.

  1. تا آنجا که می‌شود لباس‌های خود را تعمیر کنید.

شاید این حرف را عجیب بدانید. منظور من تعمیرات خیلی اساسی یا وصله و پینه کردن لباس‌ها نیست. دوستی داشتم که پیراهن خود را به خاطر اینکه یکی از دکمه‌های آن شکسته بود و دکمه یدک نداشت، دور انداخت. تعویض تمامی دکمه‌های یک پیراهن خیلی کمتر از خرید یک پیراهن جدید هزینه دارد. یا مثلاً شلواری که یک سوراخ کوچک روی آن ایجادشده، با ۱۰ درصد قیمت آن، قابل تعمیر است. حتی درصورتی‌که بتوانید مهارت دوخت و دوز و خیاطی را در خود تقویت کنید، تعمیر لباس‌ها برای شما هزینه کمتری خواهد داشت.

  1. فرزندان خود را با پول سرگرم نکنید.

خوب این یعنی چه؟ زمان کودکی خودتان را به یاد بیاورید. سرگرمی‌ها و بازی‌های شما در زمان کودکی چقدر هزینه داشت؟ اما الآن سرگرمی‌های بچه‌ها در بازی‌های کامپیوتری و تلبت و موبایل خلاصه می‌شود. به فرزند خود بیاموزید که باید برای بازی و سرگرمی تحرک داشته باشد. آن‌ها را به مطالعه، به بازی‌های پرتحرک و مهیج – حتی بازی‌های دوران کودکی خود – دعوت کنید. مقداری برای به پارک بردن آن‌ها وقت بگذارید. پولی که می‌خواهید خرج بازی و تفریح آن‌ها کنید، در حساب سرمایه‌گذاری بلندمدت برای آن‌ها پس‌انداز کنید. من ترجیح می‌دهم فرزندانم بجای تبلت و پلی‌استیشن یا ایکس باکس و … با توپ در پارک بازی کنند تا اینکه در زمان تحصیل نتوانم هزینه دانشگاه و یا سرمایه شروع کار در اختیار آن‌ها قرار دهم.

73+