یازده قانون ساده کاربردی موفقیت مالی شخصی – قسمت دوم

در بخش اول این مقاله پنج قانون ساده ولی کاربردی را برای دستیابی به موفقیت مالی شخصی بررسی کردیم. در ادامه با شش قانون ساده ی دیگر آشنا می شوید که شما را در راه رسیدن به موفقیت مالی شخصی کمک خواهند کرد. در صورتی که قسمت اول این مقاله را مطالعه نکرده اید، اینجا کلیک کنید.

قانون ششم: اگر بعد از یک ماه، همچنان چیزی مورد نیازتان بود، با دقت چند جا قیمت بگیرید.

شما که یک ماه منتظر مانده اید، چه اشکالی دارد چند هفته دیگر هم صبر کنید و قیمت مناسبی برای آن پیدا کنید؟ اگه بعد از یک ماه هنوز ذهنم درگیر کالایی باشد، دلیل خوبی است که دنبال قیمت مناسبی برای خرید آن باشم. اگر قبلاً آن را امتحان نکرده باشم، ابتدا دنبال دست دوم آن میگردم.  (قانون سوم)

این راه حل کمی زمان بر است ولی تا حد زیادی در هزینه ها صرفه جویی میکند.

قانون هفتم: اگر بخواهید برای هدف بزرگی پول پس انداز کنید، کاری کنید این پس انداز به صورت اتوماتیک انجام شود و مبلغ مستقیماً از حسابتان کسر شود تا به هیچ عنوان فراموش نشود.

ممکن است بعد از مدت کوتاهی، از پس انداز مداوم خسته شوید. بهترین روش برای دور نشدن از هدفتان، انجام اتوماتیک امور مالی است تا همه واریزها و پرداختها به صورت خودکار انجام شوند و این روند به آسانی متوقف نشود.

به بانک مراجعه کنید و امکان کسر از حساب خودکار را فعال نمایید تا مقدار مشخصی به صورت هفتگی یا ماهانه،  از حسابتان کسر و  به حساب پس انداز منتقل شود تا در دراز مدت  یک سرمایه برای استفاده در مواقع ضروری برایتان فراهم شود.

اتفاق جالبی که می افتد این است که به صورت خودکار میزان مخارجتان متناسب با باقیمانده حساب، تنظیم می شوند چون در حسابتان موجودی کمتری باقی می ماند و دیگر نمی توانید ولخرجی کنید.

قانون هشتم: اگر خودتان کارها را انجام دهید، ارزان تر تمام می شود.

این کار سخت به نظر می رسد، چون برای کسب مهارت ابتدایی در زمینه یک کار، باید بارها و بارها آن را تجربه کنید. این اصل در همه کارها از آشپزی گرفته تا دوختن دکمه و تعویض روغن و باز کردن توالت و … صدق می کند. در اکثر مواقع، مایلید به جای دست به کار شدن، کسی را برای انجام این کارها استخدام کنید. مثلا به  رستوران بروید و غذا سفارش بدهید یا لباس خود را پیش خیاط ببرید. به تعویض روغنی مراجعه کنید یا لوله کش خبر کنید.

مشکل اینجاست که انجام این کارها گران تمام می شود و به هزینه های ماهانه اضافه میکند. هیچ کدام از این کارها پیچیده نیست. چون هنوز مهارتی کسب نکرده اید، سخت و پیچیده به نظر می رسند. هر چه بیشتر تمرین کنید، مهارت بیشتری کسب می کنید و کارها ساده ترمی شود.

این قانون واضح است. اغلب کارهای روزمره را تا جای ممکن خودتان انجام دهید. حتی اگر سخت به نظر برسد. زیاد غذا درست کنید. دکمه های لباستان را خودتان بدوزید. روغن ماشینتان را عوض کنید. یاد بگیرید لوله گرفته را خودتان باز کنید. چند بار که این کارها را انجام بدهید، قلق دستتان می آید و دیگر انجام آنها سخت نیست.

برای مثال دلیلی برای رفتن به رستوران وجود ندارد چون غذای خانگی به صرفه بوده و خوشمزه تر و سالمتر است. به  نظر من بهتر است فقط در مناسبتهای خاص، از غذاهای بیرون استفاده کرد.

قانون نهم: پول خوشبختی نمی آورد. اگر احساس خوشحالی نمی کنید، با پول خرج کردن مشکلتان حل نمی شود.

بیشتر مردم برای اینکه حس بهتری پیدا کنند، خرید میکنند. “خرید درمانی” روشی است که مردم حتی با درآمدهای کم هم، به آن رو می آورند.

البته دستاورد این سبک خریدها، رسیدن به شادی زودگذر است که دوامی ندارد و اثر آن به سرعت از بین می رود و به همان نقطه اول خود برمی گردید با این تفاوت که پول کمتری دارید و یک یا چند وسیله غیر ضروری به شما اضافه شده است.

اگر ناراحتید، به روشی خود را آرام کنید که هزینه نداشته باشد. مثلاً من خودم را با پیاده روی ، مدیتیشن، وبلاگ نویسی یا خواندن کتاب، سرگرم میکنم.

مهم ساختن زندگی ای است که به صورت طبیعی سرشار از هیجان و شادی باشد. از آرامش روانی خود اطمینان حاصل کنید. مرتب ورزش کنید. با دیگران روابط صمیمی برقرار کنید. برای کارهای مورد علاقه خود وقت بگذارید. به دیگران کمک کنید. اینها پایه زندگی شاد است نه قهوه خوردن یا خرید رفتن.

قانون دهم: رسیدن به موفقیت مالی که میخواهید، آسان نیست و قرار نیست همین فردا اتفاق بیفتد.

باید برایش زحمت بکشید. صبوری کنید. هر روز تنها چند قدم از یک راه طولانی است. بهتر است به جای اینکه میزان موفقیت مالی خود را روزانه بررسی کنید، آن را ماهانه یا حتی سالانه بررسی نمایید. انجام مداوم نه قانون دیگری که به آن اشاره شد، تأثیر عمیقی در اوضاع مالی شما خواهد داشت ولی نتیجه سریع حاصل نمی شود. حتی دیدن اثر آن روی گردش حساب بانکیتان، حداقل یکی دو ماه طول میکشد و کسب نتایج بزرگتر مانند پرداخت بدهی ها و تعادل خوب در گردش حساب، چندین ماه طول می کشد.

به همین علت آنالیز مرتب و روزانه عملکرد و ارزیابی ماهانه یا در حالت ایده آل چهار ماه یک بار یا سالانه نتایج به دست آمده ، از اهمیت زیادی برخوردار است. موفقیت روزانه شما با توجه به انتخابهایتان ارزیابی می­شود و موفقیت طولانی مدت شما به این انتخابها بستگی دارد.

این دو را با هم اشتباه نگیرید وگرنه دلسرد می شوید. اگر بعد از یک هفته رژیم خود را وزن کنید، ناامید می شوید. اگر بعد از سه هفته اجرای این تمهیدات مالی گردش حساب خود را بررسی کنید، مأیوس می شوید. به جای این کار، با تغییر عادتهای مالی روزانه و اشتیاق به ادامه آن احساس غرور کنید. بعداً نتیجه خواهید گرفت.

قانون یازدهم: اگر تلاش کردید این قوانین را رعایت کنید و موفق نشدید، خودتان را سرزنش نکنید.

فردا روز دیگری است. از خودتان بپرسید که کجای کار اشتباه کرده اید و به خودتان قول بدهید دفعه بعد درست عمل کنید. با اینکه کاملاً بجاست که موفقیتهای کوتاه مدت خود را ارزیابی کنید، اگر از خود انتظار بی نقص بودن داشته باشید، شکست میخورید. ممکن است بعضی وقتها تصمیمات اشتباه بگیرید و مدت کوتاهی شکست را تجربه کنید.

کلید حل مشکل این است که بعد از شکست، چطور عمل کنید. دست نگه دارید و به جای سرزنش کردن خود، بپرسید کجای کار اشتباه کرده اید. چرا مرتکب چنین اشتباهی شده اید؟ چه شرایطی داشتید؟ چه احساسی داشتید؟ اگر دوباره چنین شرایطی پیش آمد، چه کار کنید؟ چطور عمل کنید که دوباره در چنین شرایطی قرار نگیرید؟

به این سوالات فکر کنید و در آینده برای مواجه با شرایطی که در آن قرار گرفته بودید، روش بهتری پیدا کنید.. تصور کنید که دوباره در همان موقعیت قرار گرفته اید و این بار درست عمل می کنید. این فکر را ملکه ذهن خود کنید و ببینید که چطور کارتان درست پیش می رود.

اجرای این قوانین سبک زندگیتان را به گونه ای تغییر می دهد که در طولانی مدت به موفقیت مالی می انجامد. این دستورات جادویی نیستند که خیلی سریع شما را ثروتمند کنند بلکه خط سیر متفاوتی در زندگیتان ایجاد می کند که بدون نیاز به تحول اساسی، به تدریج شما را به سمت بهتر شدن  زندگی هدایت میکند. رسیدن به موفقیت مالی یک روند طولانی مدت است که به برداشتن گامهای درست بستگی دارد.

موفق باشید!

11+
1 پاسخ

دیدگاه ها غیر فعال است.