پس انداز

چگونه هدفمند پس‌انداز کنیم؟

افرادی زیادی هستند – شاید در اطراف شما هم باشد – که برای پس‌انداز خود هدف‌دارند و خیلی زود هم به آن‌ها می‌رسند و البته خیلی‌ها هم کاملاً برعکس!  بر مبنای تجربه و مقاله‌های بسیاری که مطالعه کرده‌ام به شما اطمینان می‌دهم که مهم‌ترین عامل هدف از پس‌انداز کردن است. حتی می‌تواند یکی از مهم‌ترین دلایل تداوم یک برنامه پس‌انداز باشد. بنابراین اگر شما واقعاً می‌خواهید هدفمند پس‌انداز کنید تا خانه یا ماشین بخرید و یا حتی به یک سفر رؤیایی بروید و …، با ادامه این مقاله همراه باشید.

قدم اول – هدف خود را برای پس‌انداز مشخص کنید!

برای چه می‌خواهید پس‌انداز کنید؟ اگر بدانید هدف چیست سریع‌تر به آن می‌رسید. لازم نیست همین اول برای خرید یک مازاراتی یا یک مرسدس بنز برنامه‌ریزی کنید و شروع کنید! هر کاری نیاز به تمرین دارد، از یک هدف کوچک‌تر شروع کنید، مهارت‌های پس‌ انداز کردن را یاد بگیرید و به سراغ هدف‌های بزرگ‌تر بروید. حتی اگر برای روزهای بارانی (مبادا) پس‌انداز می‌کنید، پس‌انداز شما باید هدف داشته باشد.

قلم و کاغذ بردارید و هدف خود را بنویسید!

قدم دوم بررسی کنید چقدر در ماه می‌توانید پس‌انداز کنید!

با خودتان صادق باشید، لطفاً! واقعاً در ماه چقدر می‌توانید پس‌انداز کنید؟ به این معنی که چه میزان از درآمد خود را می‌توانید ذخیره کنید و چقدر از هزینه‌های غیرضروری خود می‌توانید حذف و پول آن‌ها را پس‌انداز کنید. مدت‌زمانی که طول خواهد کشید تا به هدف خود برسید به دو عامل بستگی دارد، اول اینکه چقدر در ماه می‌توانید کنار بگذارید و دوم اینکه برای رسیدن به هدف چقدر باید پس‌انداز کنید. به‌عنوان‌مثال هدف خرید یک تبلت باقیمت ۶۰۰ هزار تومان است. رسیدن به این هدف درصورتی‌که هرماه ۶۰ هزار تومان کنار بگذارید بعد از ۱۰ ماه و درصورتی‌که هرماه ۱۰۰ هزار تومان کنار بگذارید ۶ ماه طول خواهد کشید. نکته همین است! باید سعی کنید زمان رسیدن شما به هدف‌ها کوتاه باشد. اطمینان داشته باشید درصورتی‌که هزینه‌های پنهان خود را شناسایی کرده باشید، می‌توانید آن‌ها را حذف کنید و پول آن‌ها را برای رسیدن به هدف ذخیره کرد. به‌عنوان‌مثال شاید بتوان هزینه‌ای که ماهانه برای کافی‌شاپ یا رستوران رفتن انجام می‌دهیم، ۴ ماه برای هدف مشخصی پس‌ انداز کنیم. در این صورت می‌توانید ماهانه مبلغ ۱۵۰ هزار تومان را برای خرید تبلت پس‌انداز و ۴ ماهه آن را بخرید.

قدم سوم برنامه‌ریزی منظمی داشته باشید!

وقتی برای هدف خاصی پس‌ انداز می‌کنید دررسیدن به هدف خود نظم داشته باشید. هرماه سروقت مبلغ پس‌ انداز را کنار بگذارید. پیشنهاد می‌کنم که از طریق اینترنت بانک یک حساب پس‌ انداز دیگر افتتاح کنید. این‌یک حساب فرعی در کارت شما خواهد بود. زمانی که می‌خواهید پس‌انداز خود را انتقال دهید به‌راحتی از اینترنت بانک یا موبایل بانک می‌توانید این کار را انجام دهید، اما برای برداشت حتماً باید به بانک مراجعه کنید. این باعث امن بودن حساب پس‌ انداز شما خواهد بود. بانک‌های اقتصاد نوین، سامان و پارسیان این امکان را در اینترنت بانک خود برای مشتریان ایجاد کرده‌اند، البته ممکن است بانک‌های دیگر هم این امکان را داشته باشند. درواقع این حساب باید امکان واریز آسان و در عوض برداشت سخت داشته باشد.

جمع‌بندی:

حتماً هدفمند پس‌ انداز کنید، این اولین قدم است. سعی کنید که از هزینه‌های اضافی خود کم کنید و بودجه پس‌ انداز ماهانه را افزایش دهید تا مدت‌زمانی که لازم است تا به هدف برسید کوتاه شود و در آخر اینکه در پس‌ انداز کردن منظم باشید.

63+