مدیریت پول شخصی

چگونه مدیریت پول شخصی داشته باشیم؟

در این مقاله سعی داریم سه سؤال مهم در خصوص اینکه چگونه مدیریت پول شخصی داشته باشیم؟ را پاسخ دهیم. شاید خیلی از ما علاقه داشته باشیم که مدیریت پول شخصی خود را شروع کنیم، اما چگونه؟ معمولاً سه سؤال مهم پیش خواهد آمد که در این مقاله به آن‌ها پاسخ‌خواهیم داد. سؤالاتی که پاسخ آن‌ها نقشه راه شما در مدیریت پول شخصی است. جالب است بدانید که درواقع شرکت‌ها و سازمان‌ها نیز به همین شکل منابع مالی خود را مدیریت می‌کنند و درنهایت به گزارش‌ها و ترازهای مالی خود می‌رسند.

۱- چگونه باید هزینه‌های خود را ردیابی کنم؟

ساده‌ترین راه ممکن برای ردیابی هزینه‌ها، ثبت تمامی آن‌ها است. شما باید تمامی آن‌ها را ثبت کنید. از کرایه تاکسی ، خرید صبحانه، پوشاک و … تا هزینه‌های سنگینی که در فروشگاه‌های زنجیره‌ای انجام می‌دهید. برای اینکه هزینه‌های خود را دقیق ردیابی کنید، لازم است هر ۱۰۰۰ تومان هزینه‌ای که انجام می‌دهید را ثبت کنید. برای ثبت هزینه‌ها در ساده‌ترین حالت ممکن یک دفترچه و یک‌قلم کافی است. اما برای اینکه بتوانید گزارش‌هایی که لازم دارید را تهیه کنید، بعداً باید آن‌ها را در یک نرم‌افزار ثبت کنید. این نرم‌افزار می‌تواند یک فایل اکسل باشد یا نرم‌افزار حسابداری شخصی سحر. خود من نیز قبل از تولید نسخه ۱ نرم‌افزار، اطلاعات هزینه‌های خودم را در اکسل ثبت می‌کردم. بااینکه فعلاً اکسل برای ما رایگان است، اما باور کنید دریافت گزارش‌هایی که برای ردیابی هزینه‌های خود لازم دارید با اکسل واقعاً وقت‌گیر است (شخصاً به شما پیشنهاد نمی‌کنم). به این نکته دقت کنید که اولین قدم شما درراه مدیریت پول شخصی، ثبت تمامی وقایع مالی است.

۲- چه گزارش‌هایی برای مدیریت پول شخصی باید داشته باشم؟

هر شخص یا خانواده‌ای باید اوقاتی را به ردیابی پیشرفت مالی خود و اعضای خانواده بپردازد. دوره‌ی گزارش‌ها بستگی به میزان فعال بودن شما در این زمینه دارد. از گزارش‌ها هفتگی تا دوهفته‌ای و یا ماهانه و فصلی و … . درواقع این شما هستید که دوره گزارش‌ها مدیریت پول شخصی خود را مشخص می‌کنید. همچنین شما به گروه‌بندی‌هایی جهت دسته‌بندی هزینه‌های خود در این بازه زمانی نیاز دارید. مثلاً گروه خودرو، تمامی هزینه‌هایی که بابت خودروی خود انجام می‌دهید باید در این گروه قرار بگیرد. هزینه نگهداری و تعمیرات، سوخت و … . یکی از مهم‌ترین گزارش‌هایی که در مدیریت پول شخصی به آن نیاز دارید، هزینه‌هایی است که برای در بازه زمانی مشخص برای هر یک از این گروه‌ها انجام داده‌اید. این گزارش حتی در تدوین بودجه شخصی شما نیز نقشی حیاتی ایفا می‌کند. اگر شما سرپرست خانواده هستید، لازم است تا گزارش کاملی از میزان هزینه هر یک از اعضا خانواده نیز داشته باشید. پس لازم است به‌جز گروه‌بندی هزینه‌ها، نام عضو خانواده که این هزینه را موجب شده است را نیز ثبت نمایید. درصورتی‌که از نرم‌افزار حسابداری شخصی سحر استفاده می‌کنید، می‌توانید به‌راحتی یک فرد از افراد خانواده را به هزینه‌ای که در حال ثبت آن هستید اختصاص دهید و بعداً گزارش هزینه‌های هر یک از افراد خانواده را دریافت کنید.

۳- چه زمانی می‌توانم بودجه شخصی خودم را مشخص کنم؟

داشتن بودجه، یکی از مهم‌ترین قدم‌های مدیریت پول شخصی است. موارد زیادی هستند که در تدوین بودجه شخصی شما اهمیت دارند. میزان درآمد ماهانه، هزینه‌های ماهانه و مبلغی که می‌خواهید در ماه پس‌انداز کنید مهم‌ترین آن‌ها هستند. میزان درآمد شما که به‌احتمال‌زیاد مشخص است، اگر نیست باید مانند هزینه‌ها، هرروز آن‌ها را ثبت کنید. هزینه‌های خود را نیز که به‌طور مرتب ثبت می‌کنید. هدفی که بابت پس‌انداز ماهانه دارید را نیز مشخص کنید و اکنون شما آماده این هستید که بودجه شخصی خود را تدوین کنید. برای شروع، میزان پس‌اندازی که هدف شماست از میزان درآمد ماهانه خود کسر کنید، باقیمانده آن را به نسبی که در گزارش هزینه‌ها دارید، به گروه هزینه‌ها تقسیم کنید. اگر میزان باقیمانده درآمد شما از هزینه‌هایی که در یک بازه زمانی ثبت کرده‌اید کمتر است، باید یکسری محدودیت در هزینه‌های خود ایجاد کنید. مثلاً من هرماه حدود ۲۰۰ هزار تومان هزینه اینترنت پرداخت می‌کردم. تصمیم گرفتم که این هزینه را (مطابق با بودجه‌ای که مشخص کردم) تا ۱۰۰ هزار تومان در ماه کاهش دهم. درنتیجه من سرویس‌دهنده‌ای را برای اینترنت خودم انتخاب کردم که دارای سرویس دانلود رایگان در ساعت نیمه‌شب بود. به‌این‌ترتیب با برنامه‌ریزی دانلود فایل‌های حجیم در ساعات رایگان، هزینه اینترنت من هم‌اکنون هرماه ۸۵ هزار تومان است و حتی این ماه توانستم ۲۵ هزار تومان از بودجه اینترنت خود را به مورد دیگری اختصاص دهم. بودجه‌ای که برای گروه‌های هزینه خود مشخص می‌کنید می‌تواند دوره‌ای تغییر کند. می‌تواند بیشتر شود و یا کاهش یابد. شما باید در دوره‌های ۳ ماهه یا ۶ ماهه نسبت به بروز رسانی بودجه خود اقدام کنید. البته پیش آمدهایی هستند که به‌محض وقوع آها، شما باید بودجه خود را مجدداً تدوین کنید، مثلاً ازدواج، تولد فرزند و … .

همچنین درصورتی‌که سؤال خاصی در خصوص مدیریت پول شخصی دارید، می‌توانید در انتهای این مطلب آن را برای ما ارسال کنید.

66+
11 پاسخ
 1. مرتضی تاج الدینی
  مرتضی تاج الدینی says:

  نرم افزارحسابداری شخصی سحربهترین-زیباتریرین وکارآمدترین برنامه درنوع خودش میباشد.به پدیدآورندگان چنین برنامه ای تبریک میگویم.

  پاسخ
 2. جابر داوری
  جابر داوری says:

  بهترین -کارآمدترین و کاربر پسندترین نرم افزار حسابداری شخصی بنده حدود ۸سال از این نرم افزار استفاده می کنم و واقعا راضی راضی هستم تشکر ویژه از خالق این نرم افزار کامل و عالی

  پاسخ
 3. محمود
  محمود says:

  با سلام
  از سال ۸۸ ار نرم افزار سحر استفاده می کنم. بسیار راضی هستم و به چندین نفر پیشنهاد داده ام. انقدر دقیق و خوب است که دیگر بدون ان نمیتوانم زندگی کنم. به ذهنم ارامش می دهد. می دانم کجا چه هزینه ای کردم …چقدر رستوران رفتم- بدهی به چی کسی و… خلاصه بسیار راضی هستم. طوریکه الان حدود ۴ ماه است به المان مهاجرت کردم و همچنان و علی رغم انکه واحد پول اینجا یورو است اما با همین نرم افزار ادامه دادم و بسیار راضی هستم.
  در چندین مورد هم نیاز با مشاوره داشتم که با پشتیبانی دقیق و سریع سایت سحر مشکلم رفع شد.

  از گروه نرم افزاری سحر بی نهایت سپاسگزارم.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *