مدیریت پول

چند نکته مهم در خصوص مدیریت پول

مدیریت پول خوب می‌تواند معنی‌های بسیاری داشته باشد. از ناچار بودن تا پس‌انداز کردن برای اهداف کوتاه‌مدت و بلندمدت، برای داشتن طرح‌های واقع‌بینانه جهت پرداخت بدهی‌ها و … . در ادامه با ما باشید تا نحوه بودجه‌بندی را یاد بگیرید، از پول خود بهترین استفاده ممکن را ببرید، بدهی‌های خود را تسویه کنید و پس‌انداز کردن را شروع کنید. اگر شما در مدیریت پول خود خوب باشید به شما کمک خواهد کرد که امور مالی خود را در کنترل داشته باشید و به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود برسید و قرض‌ها و بدهی‌های خود را تسویه کنید. راه‌های مختلفی برای این کار وجود دارد یکی از این راه‌ها استفاده از نرم‌افزارهای مربوط به مدیریت پول است که به شما نشان می‌دهد پس از پرداخت قبوض و وام‌ها چقدر پول‌دارید یا تلاش کنید تا تمام خریدهای خود را یادداشت‌برداری کنید، بدین‌صورت شما نگاه دقیق‌تری نسبت به خریدهای خودخواهید داشت این روش بهترین دید را برای اینکه پول خود را کجا و صرف چه چیزی کرده‌اید به شما خواهد داد. مدیریت پول به معنی هزینه نکردن و یا خساست داشتن و یا حتی حساسیت بیش از حد بر روی مخارج نیست، بلکه مدیریت پول راه‌کاری برای جلوگیری از هزینه های اضافی و هزینه کردن پول در مسیر درست است.

کم‌کم شما می‌توانید بجای قرض گرفتن  و بازپرداخت آن، پس‌انداز و از پس‌انداز خود کسب درآمد کنید، بنابراین اولین هدف پرداخت وام‌ها با نرخ بهره بالا است. به عبارت ساده، شما باید کمتر از درآمدتان خرج کنید اما شما برای گرفتن بهترین نتیجه نیاز به تنظیم یک هدف واقع‌بینانه دارید

مدیریت پول و راه‌اندازی یک بودجه‌بندی

اگر می‌خواهید کنترل امور مالی خود را به بهترین شکل ممکن به دست بگیرید، بودجه‌بندی راه خوبی برای شروع است. فقط لازم است شما درآمد‌ها ( مانند حقوق یا مقرری، حقوق بازنشستگی، سود و …) و پرداخت‌های خود (مانند اجاره یا وام مسکن، بیمه و همچنین هزینه‌های زندگی و هزینه‌های منظم و نامنظم) را ثبت کنید. بودجه بندی اولین قدم مدیریت پول است.

بهترین راه، استفاده از یک نرم‌افزار مدیریت پول است که امکان ثبت همه درآمدها و مخارج را به شما می‌دهد، امکان تفکیک هزینه‌ها از یکدیگر و نمایش آن‌ها با نمودار، به شما این امکان را می‌دهد که از میزان بودجه خود مطلع باشید و در هر زمان آن را بروز رسانی کنید.

چک کنید پول شما کجا می‌رود

اگر شما هرماه مبلغ بیشتری ازآنچه درآمد دارید خرج می‌کنید، به کمک مدیریت پول باید آن‌ها را پیدا و کم‌کم حذف کنید. اگر شما بیشتر از درآمد خود هزینه کنید، مجبور خواهید بود وام یا قرض بگیرید که در آینده و زمان بازپرداخت آن‌ها دچار مشکل خواهید شد.

در اینجا چندراه برای کاهش این هزینه‌ها به شما توصیه می‌گردد:

هزینه‌های ماشین

ماشین چاله پول است، ماشین به‌طور مداوم روند کاهش ارزش و قیمت دارد (جدای تغییرات عجیب و قریبی که رخ می‌دهد). همچنین ماهانه هزینه‌ای برای تعمیر، نگهداری و بنزین آن باید پرداخت شود. وسیله‌ای که با توجه به خیابان‌ها و وضعیت شهر ما استهلاک بالایی دارد.

استفاده از وسایل نقلیه عمومی

درصورتی‌که گزینه‌ای برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی برای رسیدن به محل کار خوددارید سعی کنید اتومبیل خود را در پارکینگ نگه‌داشته و از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید. بدین ترتیب مقدار کمی از هزینه‌هایی که مربوط به تعمیر و بنزین ماشین می‌کرده‌اید را صرف استفاده از وسایل نقلیه عمومی کرده و بقیه آن به‌صورت پس‌انداز باقی خواهد ماند و کمک بزرگی به کاهش ترافیک و آلودگی هوا نیز خواهید کرد.

کاهش بدهی

هر فرصتی که شمارا مجبور به پرداخت بدهی‌ها می‌کند، به‌وضوح در پرداخت‌های ماهیانه به شما کمک خواهد کرد. مشکل زمانی ایجاد خواهد شد که شما علاوه بر خرج‌های ماهانه‌ی خود، باید یکی از بدهی‌ها را نیز تسویه کنید. درصورتی‌که برای آن برنامه‌ریزی نکرده باشید، می‌تواند ضربه‌ی بزرگی به مدیریت پول شما در آن ماه وارد کند. حتی شاید مجبور شوید که مجدداً قرض بگیرید و بدهی خود را با آن پرداخت کنید. مدیریت پول یه شما کمک می کنید که بتوانید برای بازپرداخت بدهی ها برنامه ریزی داشته باشید. اما گزینه‌های دیگری نیز برای پرداخت بدهی‌ها وجود دارد.

فروش وسایل اضافی

اگر شما هم مثل من قفسه‌ها و یا انباری خانه خود را جستجو کنید وسایلی را خواهید یافت که خیلی وقت است که سراغ آن‌ها نرفته‌اید. چرا؟ به این دلیل که دیگر استفاده‌ای برای شما ندارد. خاکی که رو آن‌ها را گرفته است پاک‌کنید، به نظر نو می‌رسد. اگر نیست، کمی تمیزش کنید و یا درصورتی‌که می‌توانید با هزینه‌ای پایین تعمیرش کنید. حالا می‌توانید به کمک سایت‌هایی که به‌تازگی در خصوص فروش وسایل دست‌دوم راه‌اندازی شده‌اند، مانند سایت دیوار و یا شیپور آن‌ها را بفروشید. با پول آن‌ها فقط بدهی‌های خود را پرداخت کنید. اگر بدهی ندارید، حتماً مقاله یک بار و برای همیشه بودجه اضطراری خود را بسازید را مطالعه کنید. این کار حتی به اقتصاد شخصی که آن کالای دست‌دوم را از شما می‌خرد کمک بسیاری خواهد کرد.

کاهش هزینه‌های قبوض

تا حد امکان از وسایل برقی پرمصرف در ساعات اوج مصرف انرژی استفاده نکنید و از لامپ‌های کم‌مصرف برای روشنایی استفاده کنید. زمانی که از وسایل برقی استفاده نمی‌کنید آن‌ها را از برق بکشید، مخصوصاً شارژرهای موبایل، آن‌ها حتی در حالت آماده‌باش هم برق مصرف می‌کنند. سعی کنید که تلویزیون‌های لامپی یا پلاسمای خود را عوض کنید، مصرف برق آن‌ها اصلاً مرقوم به‌صرفه نیست. استفاده درست از آب به هنگام شست‌وشو، .تعمیر شیرآلاتی که چکه می‌کنند و جلوگیری از هدر رفتن آب کمک بسیاری به کاهش هزینه‌های قبوض شما خواهد کرد. به‌جای بالا بردن دمای وسایل گرمایشی و اتلاف انرژی در زمستان لباس گرم بپوشید و از پتو استفاده نمایید. غیر اینکه هزینه‌های خود را به‌صورت چشمگیری کاهش خواهید داد، در مصرف برق، آب و گاز نیز صرفه‌جویی خواهید کرد.

صورت‌حساب غذا

من به‌شخصه منکر لذت یک شام خوب در یک رستوران خوب نیستم، اتفاقاً خودم نیز بسیار علاقه‌مندم. اما واقعاً با نگاهی به مواد اولیه غذایی که در بیرون از منزل می‌خورید (فارغ از نحوه پخت و سلامت غذا) و صورت‌حساب آن، متوجه منظور من خواهید شد. تهیه غذا در منزل هم ۱۰۰% سالم‌تر است، هم اقتصادی‌تر. پرداخت بدهی‌ها و یا اقساط وام‌ها، اولویت بالاتری نسبت به صورتحساب‌های غذا دارند. پیشنهاد من تهیه غذا در منزل و صرف آن در طبیعت است.

51+