روش موفقیت در مدیریت پول

در گام نخست باید بودجه‌ای را برای خود تعریف کرده و در اختیار داشته باشید. این مسئله موفقیت در مدیریت پول از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا با میزان هزینه‌ها و درآمد شما سروکار دارد. همچنین، تعریف بودجه این امکان را فراهم می‌کند تا درباره احتمالات آینده برنامه‌ریزی کنید.
مدیریت پول را اولویت زندگی‌تان قرار دهید، مدیریت امور مالی شخصی در دانشکده‌ها آموزش داده نمی‌شوند، اما فراگرفتن آن برای همه ضروری بوده و ترجیحاً باید از سنین پایین آغاز شود. این مسئله که مقدار پولی که در اختیار دارید چه میزان است زیاد مهم نیست، بلکه آگاهی از چگونگی مدیریت امور مالی و رسیدگی به آن است که در اولویت قرار می‌گیرد. به همین منظور پیشنهاد می‌کنم مطلب توصیه‌های پولی را تا جوان هستید جدی بگیرید را نیز مطالعه فرمایید.

چگونگی موفقیت در مدیریت پول نه‌تنها در کسب‌وکار، بلکه در رسیدگی به امور خانگی نیز از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. به‌عنوان مثال، زمانی که باید هزینه قبوض مختلف را پرداخت کنید، اندیشیدن درباره چگونگی پس‌انداز آسان نیست، اما باید به این نکته نیز توجه داشت که فراگرفتن چگونگی هزینه کردن پول چندان دشوار نیست. در گام نخست باید بودجه‌ای را برای خود تعریف کرده و در اختیار داشته باشید. این مسئله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، زیرا با میزان هزینه‌ها و درآمد شما سروکار دارد. همچنین، تعریف بودجه این امکان را فراهم می‌کند تا درباره احتمالات آینده برنامه‌ریزی کنید.
پیش از آنکه درباره چگونگی مدیریت و رسیدگی به پول خود اندیشه کنید، باید حق انتخاب هر آنچه را که می‌خواهید داشته باشید. در همین راستا، باید میزان پولی که برای پس‌انداز خود نیاز داشته و مدت‌زمانی که قصد پس‌انداز کردن دارید را مشخص کنید. به‌عنوان مثال، ممکن است قصد داشته باشید برای خرید یک هدیه تا آخر ماه ۱۰۰ هزار تومان پس‌انداز کنید هنگامی‌که اهداف خود را تعیین می‌کنید، واقع‌بین باشید، گام بعدی شناسایی منبع پول و حوزه‌هایی است که در آن‌ها هزینه می‌شود. شاخصی را برای منابع درآمد خانواده یا کسب‌وکار خود تعیین کرده و مقدار درآمد و هزینه‌ها را مشخص کنید سپس، به ثبت هزینه‌های خود اقدام کنید. این مسئله روند آسانی محسوب نمی‌شود، زیرا در اکثر موارد منابع درآمد مشخص بوده، اما از چگونگی هزینه کردن پول آگاه نیستیم. ازاین‌رو، ثبت هزینه‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و باید همواره موردتوجه قرار گیرد. با ثبت هزینه‌ها می‌توانید میزان نیاز خود به خریدهای انجام‌شده را مشخص کنید. در بسیاری موارد ممکن است کالاهایی را خریداری کنیم که نیازی به آن‌ها نداریم. دیدگاه واقع‌بینانه‌ای داشته باشید و نیازها را از خواست‌های خود جدا کنید. اگر تردید دارید به چه چیزی نیاز ندارید، مدتی را بدون استفاده از آن سپری کنید. باید اطمینان حاصل کنید که درآمدتان بیشتر از هزینه‌هایتان است. پس‌انداز کردن برای مواجهه با شرایط غیرمنتظره را هیچ‌گاه فراموش نکنید. پولی که ماهانه باید پس‌انداز کنید به سطح درآمد، میزان بدهی و نوع زندگی شما بستگی دارد. اگر دارای درآمد ثابت هستید، می‌توانید طرح پرداخت بر اساس الگوی هزینه‌های خود را برنامه‌ریزی کنید. اما اگر از درآمد ثابت و منظم برخوردار نیستید، باید بودجه خود را با دقت بیشتری تنظیم کنید. در پایان بار دیگر باید به این نکته اشاره کرد که میزان درآمد و پولی که درمی‌آورید، در مقایسه با چگونگی هزینه کردن آن از اهمیت کمتری برخوردار است. با فراگرفتن چگونگی مدیریت پول می‌توانید برنامه‌ریزی خوبی در این زمینه داشته باشید. در حقیقت، مدیریت پول برای کسب موفقیت و استقلال مالی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

15+