مدیریت پول برای زوج ها

مدیریت پول برای زوج ها

مدیریت پول برای زوج ها از اهمیت بسیار بالایی برخورد است. آیا شما شریک زندگی خود را پیدا کرده اید؟ به این نکته توجه کرده اید که شریک زندگی شما در مسائل مالی نیز شریک شما خواهد بود؟ یا مثل پدربزرگ من معتقد هستید که درآمد و هزینه باید در اختیار مرد خانواده باشد؟ نظر همسر خود در مورد پس انداز کردن را می دانید؟

آیا در خصوص هزینه ها با هم تفاهم دارید؟ شما به پس انداز و خرید یک قطعه زمین هر چند کوچک فکر میکنید و همسر شما به یک دست مبل اضافه تر؟ تا به حال در مورد برنامه ریزی مالی خود با او صحبت کرده اید؟ اهداف مالی او در زندگی چقدر به اهداف مالی شما نزدیک است؟ خرید یک زمین شالی در شمال کشور را هزینه میداند و یا به صورت یک سرمایه گذاری بلند مدت به آن نگاه میکند؟ در مورد خرید خودروی لوکس چه نظری دارد؟

حتما در این موارد با همسر (نامزد) خود صحبت کنید و سعی کنید زمانی که در حال مکالمه در خصوص مسائل مالی خود هستید این موارد را فراموش نکنید.

مواردی که باید حتما در مورد آنها صحبت کنید:

  • وضعیت فعلی و جایی که هستید. همسر شما باید از هرگونه بدهی، طلب، وام و هرگونه دیون مالی شما مطلع شود.
  • بحث در مورد اهداف مالی. اهداف مالی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت خود را مکتوب کنید. از همسر (نامزد) خود نیز بخواهید همین کار را انجام دهد. سپس موارد مشابه را در لیست دیگری یادداشت کنید و در مورد اختلاف نظرها صحبت و تصمیم گیری کنید. به قول قدیمی ها، جنگ اول به از صلح آخر. به یک برنامه و هدف مالی مشترک برسید.
  • احساس شما به پول چیست؟. حسی که به پول، پس انداز، درآمد و هزینه دارید را بیان کنید و از همسر خود بخواهید اون هم به همین صورت احساسات خود را با شما به اشتراک بگذارد. اینگونه شما و همسر (نامزد) شما دید بهتری در خصوص رفتار های احساسی مربوط به پول همدیگر پیدا خواهید کرد.
  • مسئولیت امور مالی خانواده با کیست؟! . هر دو طرف یک رابطه باید از وضعیت کلی امور مالی باخبر و آگاه باشند. در صورتی که مدیریت امور مالی خانواده به یک شخص سپرده شد، در جلسات هفتگی یا ماهانه در خصوص وضعیت مالی، درآمد، هزینه و … بحث کنید. حتی در صورتی که مسئولیت هزینه ها به طور کامل به شما سپرده شده است، در خصوص هزینه ها مشورت کنید و شریک خود را از برنامه ریزی و مسیر و هدف مطلع کنید.
  • صندوق دار کیست؟! . وظیفه صندوقدار پرداخت قبوض، اجاره ها، اقساط وام ها، بازپرداخت بدهی ها و خریدهای روزمره زندگی است. نظارت بر بودجه بندی و تلاش جهت عدم انحراف از بودجه نیز به عهده صندوقدار است. یک صندوقدار انتخاب کنید. سپس با ثبت هزینه های ماهانه برای یک ماه، میتوانید مشخص کنید زندگی شما ماهانه چه مقدار هزینه دارد. در این خصوص می توانید از نرم افزار کنترل و مدیریت پول سحر استفاده کنید.

اما چند نکته، قبل از اینکه در این موارد با همسر (نامزد) خود صحبت کنید:

  • مسئولیت، حقوق و وظایف خود را بشناسید. قرار نیست شما از زیر بار مسئولیت شانه خالی کنید! و همه چیز را به شریک خود بسپارید و کنار بروید. همچنین قرار نیست که تمام مسئولیت را یک تنه بپذیرید. شما به عنوان یک مرد یا یک زن در رابطه خود دارای وظایفی هستید و به صورت متقابل حقوقی نیز دارید. همسر (نامزد) شما شریک شما در تمام باقی عمر شما خواهد بود، جدا شدن این دو شریک برخلاف شریک های صرفا تجاری، مشکلات بیشتری دارد، پس حتما، مطابق بقیه مواردی که در انتخاب همسر آینده برای شما اهمیت دارد، از نظر مالی نیست همدیگر را بیشتر بشناسید.
  • برای مراسم عروسی خود یک بودجه مشخص کنید. اگر هنوز وارد زندگی نشده اید، این اول قدم است. بیشتر زوج هایی که میشناسم زندگی خود را با بدهی مخارج روز عروسی شروع میکنند. با اینکه شاید عروس خانم به این فکر کند که مراسم عروسی به عهده داماد است، اما بدهی هایی که برای داماد به خاطر این عروسی ایجاد شده است، فردا در زندگی همان عروس تاثیر گذار خواهد بود. دوستی دارم که دقیقا زمان تولد فرزند خود، بعد از گذشت دو سال از ازدواج، آخرین قسط مراسم عروسی خود را پرداخت کرد که در نگارش مقاله مدیریت پول برای زوج ها بی تاثیر هم نبود.

در انتها، برنامه ریزی مالی، هدف گذاری مالی و حرکت به سمت آنها بر روی رابطه شما و همسر (نامزد) شما تاثیر بسیاری خواهد گذاشت. مدیریت پول برای زوج ها بیار با اهمیت و سرنوشت ساز است. چه بسیار ازدواج هایی بوده اند که مشکلات مالی و عدم مدیریت صحیح دارایی ها و … باعث گسستگی آنها و در نهایت محکوم به فروپاشی شده اند. چه بسا عشق و علاقه تا آخرین روز برای حفظ آن رابطه تلاش کرده باشد… اما مشکلات مالی و فشار بدهی ها، هر زوجی را از پا درخواهد آورد. سعی کنید در زندگی مشترکتان برنامه ریزی مالی و ثروت سازی را یاد بگیرید. فرق بین دارایی و هزینه را تشخیص دهید و همواره در خصوص مدیریت پول و زندگی مالی خود آموزش ببینید.

امیدوارم همیشه شاد باشید.

38+