لیست خرید

لیست خرید ، نقشه راه یک خرید موفق!

چرا لیست خرید ؟ آیا تاکنون خود را داخل جنگلی ناشناس با درختان انبوه و سر به فلک کشیده بدون داشتن نقشه راه و راهنما تصور کرده‌اید. در دنیای امروز و با وجود تنوع بالا و زرق و برق کالاها در ویترین فروشگاه‌ها و مغازه‌ها، اقدام به خرید بدون داشتن نقشه و لیست خریدِ از قبل تنظیم شده مثل پا گذاشتن در جنگل بدون داشتن قطب‌نما، مکان‌یاب و نقشه است. اگر می‌خواهید مانند ثروتمندان زندگی کنید لطفا ۵ دقیقه وقت صرف کرده و این مقاله را بخوانید.

لیست خرید داشته باشید.

شکی در آن نیست که شما باید یک لیست خرید داشته باشید. لیستی که باید در محلی که بیشترین توجه را به خود جلب می‌کند، چسبیده باشد. در طول روز، هر آن چیزی که تمام می‌شود یا رو به اتمام است باید به این لیست اضافه شود. قطعاً شما نمی‌خواهید که در هنگام خرید، استرس این را داشته باشید که چیزی را فراموش کرده‌اید. زمانی که شما لیست خرید را در طول هفته نوشته باشید، تنها لازم است به خاطر بسپارید که قبل از رفتن به خرید، لیست را با خود ببرید. روی درب یخچال بهترین جای ممکن برای این لیست است.

لیست خرید را کامل کنید.

لیست خرید شما نباید بداهه نوشته شود. مخصوصاً اگر لیست خرید را قبل از رفتن به فروشگاه، یا حتی بدتر، در خود فروشگاه تهیه می‌کنید، احتمالاً خریدی شتاب‌زده و انتخاب‌هایی اشتباه خواهید داشت. لیست خریدی که در طول هفته تکمیل‌شده است، بیشترین مطابقت را با نیازهای شما در هفته آینده خواهد داشت. خانم خانه نقش بسیار مهمی در تهیه لیستی فوق‌العاده دارد، پس درصورتی‌که شما خانه‌دار نیستید، این مقاله را به دست همسر خود برسانید تا مطالعه کند. به‌عنوان‌مثال زمانی که رب گوجه‌فرنگی برای طبخ خوراک امروز از یخچال خارج می‌شود، خانم خانه با یک نگاه به مقدار باقیمانده می‌تواند تشخیص دهد که چه مقدار دیگر باقی است و آیا رب گوجه‌فرنگی باید در لیست خرید هفته قرار بگیرد یا خیر.

جنگ تمام‌شده است!

باید مشخص کنید که از هرکدام از کالاهایی که در لیست خود نوشته‌اید چه مقدار می‌خواهید. برای این کار بهتر است که به لیست قبلی یا فاکتور خرید قبلی (در صورت وجود) مراجعه کنید یا به یاد بیاورید که خرید قبلی چه موقع و به چه میزانی بوده است. هدف: زیادی خرید نکنید. به‌عنوان‌مثال درصورتی‌که یک کیلو شکر را در طول یک ماه مصرف می‌کنید و به‌صورت هفتگی خرید می‌کنید، یک بسته ۵۰۰ گرمی خرید کنید و دو هفته بعد یک بسته ۵۰۰ گرمی دیگر. متأسفانه این عادت بدِ خریدِ هر چیز بیش از مقدار موردنیاز از یادگاری‌های زمان جنگ است و بالاخره باید یک‌زمانی آن را اصلاح کنیم. پس هنگام تهیه لیست خرید، مقدار موردنیاز را برای همان هفته، یا نهایتاً دو هفته اندازه‌گیری و یادداشت کنید.

همه اعضای خانواده باید مشارکت کنند.

اگر بخواهید برنامه منظمی برای خرید داشته باشید، نیاز هست که لیست خرید شما شامل اقلام موردنیاز کل خانواده باشد. از کل افراد خانواده بخواهید هر آنچه نیاز دارند را یادداشت کنند و قبل از رفتن به خرید، لیست خرید همه خانواده را باهم ادغام کنید. اعضای خانواده شما باید به این خرید منظم و قانونمند عادت کنند. در ابتدای هر کاری و شروع قانونمندی مقاومت‌ها و مشکلاتی رخ می‌دهد. صبور باشید تا به بهترین شکل ممکن انجام شود. (البته همه می‌دونیم که داشتن لیست خرید بدون نرم افزار مدیریت پول و حسابداری شخصی کارآمد، ساده و حرفه‌ای مثل مدیریت پول سحر کافی نیست!!)

 در مقاله‌ای که شنبه هفته آینده منتشر خواهیم کرد، چند نکته بسیار مفید جهت یک خرید فوق‌العاده به شما معرفی می‌کنیم؛ اما توجه داشته باشید که وجود لیست خرید، پایه و اساس یک خرید فوق‌العاده است.

33+
1 پاسخ

تعقیب

  1. […] لیست خرید، نقشه راه یک خرید موفق ! این اسم مقاله ای بود که سه شنبه هفته گذشته منتشر کردیم و اتفاقا مورد توجه دوستان زیادی قرار گرفت و ایمیل های زیادی در خصوص آن دریافت کردیم. باعث افتخار ماست که از طریق بخش نظرات در انتهای این مقاله با ما در ارتباط باشید. […]

دیدگاه ها غیر فعال است.