ثبت دریافت و پرداخت

اولین و مهم‌ترین قدم در مدیریت درآمد و هزینه‌ها ثبت پرداخت‌ها و دریافت‌ها است. اینکه تمامی ورودی‌ها و خروجی‌های پول را ثبت و دسته‌بندی کنید. در این مقاله تصمیم داریم نحوه ثبت دریافت و پرداخت را در نرم افزار آموزش دهیم. جهت ثبت دریافت و پرداخت در نرم افزار، در صفحه اصلی نرم افزار بر روی دکمه تراکنش جدید کلیک کنید.

newTransaction

۱- ابتدا باید نوع عملیات را انتخاب کنید. دریافت و پرداخت ها به سه دسته تقسیم می شوند. “پرداخت”، “دریافت” و “انتقال”. درصورتی‌که پولی را هزینه کرده اید و یا پرداخت کرده اید، باید گزینه “پرداخت” را انتخاب کنید. درصورتی‌که درآمدی داشته اید و یا پولی را دریافت کرده اید، باید گزینه “دریافت” را انتخاب کنید. درصورتی‌که پولی بین طرف حساب های شما منتقل شده است، باید گزینه “انتقال” را انتخاب کنید. به عنوان مثال مبلغی را از یک حساب بانکی به حساب بانکی دیگری انتقال داده اید.

۲- در مرحله بعدی باید گروه را انتخاب کنید. فقط زمانی می‌توانید گروه را انتخاب کنید که نوع عملیات “پرداخت” یا “دریافت” باشد. اگر پولی که پرداخت کرده‌اید هزینه بوده است، بر روی دکمه مقابل گروه کلیک کنید و از لیست درختی گروه‌ها، گروه موردنظر را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که فقط در صورت انتخاب یکی از گروه‌های هزینه است که آن مبلغ به‌عنوان هزینه یا همان خرج برای شما در نظر گرفته می‌شود و در صورت عدم انتخاب گروه هزینه، آن مبلغ به‌عنوان پرداختی شما در نظر گرفته می‌شود و به‌عنوان خرج و هزینه در گزارش‌ها لیست نخواهد شد. همچنین اگر پولی را دریافت کرده‌اید، درصورتی‌که آن وجه درآمد شماست و می‌خواهید به‌عنوان درآمد ثبت شود؛ باید گروه آن را انتخاب کنید. اما درصورتی‌که نمی‌خواهید مبلغ دریافتی به‌عنوان درآمد شما لحاظ شود، گروه را انتخاب نکنید.

۳- در مرحله بعد، باید اطلاعات دریافت‌کننده و پرداخت‌کننده این تراکنش را مشخص کنید. درصورتی‌که نوع عملیات را “پرداخت” انتخاب کرده باشید، حتما باید پرداخت‌کننده را انتخاب کنید و نیازی به انتخاب دریافت‌کننده نیست. درصورتی‌که نوع عملیات را “دریافت” انتخاب کرده باشید، حتما باید دریافت‌کننده را انتخاب کنید و نیازی به انتخاب پرداخت‌کننده نیست. درصورتی‌که نوع عملیات را “انتقال” انتخاب کرده باشید، انتخاب پرداخت‌کننده و دریافت‌کننده اجباری خواهد بود. به این صورت که حتما باید هر دو را انتخاب کنید. پول از حساب پرداخت‌کننده خارج و به‌حساب دریافت‌کننده منتقل می‌شود.

۴- در مرحله بعد، باید اطلاعات عملیات را تکمیل نمایید. ابتدا تاریخ تراکنش را انتخاب کنید. می‌توانید جهت انتخاب تاریخ از تقویم، بر روی دکمه‌ای که در انتهای محل ورود تاریخ قرار دارد کلیک کنید. درصورتی‌که مایل به انتخاب تاریخ روز هستید، کلیک F8 را فشار دهید. سپس مبلغ تراکنش را وارد نمایید. جهت استفاده از ماشین‌حساب می‌توانید بر روی دکمه‌ای که در انتهای محل ورود مبلغ قرار دارد کلیک نمایید. اکنون می‌توانید شرح تراکنش را وارد نمایید. شرح تراکنش در گزارش‌ها و صفحه اصلی نمایش داده می‌شود و می‌تواند حاوی توضیحاتی در خصوص تراکنش باشد.

۵- اکنون می‌توانید در صورت تمایل، جهت این تراکنش یک برچسب را انتخاب کنید. جهت انتخاب برچسب، از لیست کشویی در قسمت “برچسب‌گذاری”، برچسب موردنظر را انتخاب کنید. به‌طور مثال شما یک وام از بانک یا یک موسسه دریافت کرده‌اید. ممکن است که این وام را برای موارد مختلفی هزینه کنید. هرکدام از آن هزینه‌ها نیز برای خود دارای گروه هستند. می‌توانید یک برچسب مثلا با عنوان “مصرف از وام” ایجاد کنید و جهت تمامی هزینه‌هایی که از وام خود انجام می‌دهید، برچسب “مصرف از وام” را انتخاب کنید. در انتها می‌توانید از برچسب “مصرف از وام” یک گزارش تهیه کنید و کنترل کنید که وام دریافتی شما کجا هزینه شده است.

۶- درصورتی‌که اطلاعات افراد خانواده خود را وارد کرده‌اید، می‌توانید یکی از آن‌ها را جهت این تراکنش انتخاب کنید. جهت انتخاب افراد خانواده، از لیست کشویی در قسمت “افراد خانواده”، یکی را انتخاب کنید.

۷- درصورتی‌که نوع عملیات “پرداخت” انتخاب‌شده باشد و یک گروه هزینه نیز انتخاب کرده باشید، قسمت “خرج اضافی/خرج صحیح” فعال خواهد شد. تشخیص اینکه هزینه‌ای که شما کرده‌اید صحیح بوده یا خرج اضافه، با خود شماست. می‌توانید برای خود معیارهایی مشخص کنید و مخارج خود را با آن‌ها بسنجید. درصورتی‌که خرج صحیح انجام داده‌اید، بر روی تصویر سبزرنگ کلیک کنید و درصورتی‌که خرج اضافه‌ای انجام‌شده، بر روی تصویر قرمزرنگ. در انتها جهت ذخیره اطلاعات، دکمه ذخیره را کلیک کنید.

درصورتی‌که اطلاعات را به‌درستی وارد کرده باشید، پنجره بسته خواهد شد به صفحه اصلی برنامه بازخواهید گشت.

46+