آموزش مدیریت پول به فرزندان

توصیه هایی برای آموزش مدیریت پول به فرزندان

آموزش مدیریت پول به فرزندان یکی از مسئولیت هایی است که به عهده پدران و مادران است و باید به آن توجه ویژه ای داشت. متاسفانه در نظام آموزشی ما کمبودهای فراوانی وجود دارد و یکی از آنها عدم وجود آموزش در خصوص پول و مدیریت آن است. مبحثی که باید از دوران کودکی آموزش دید تا در دوران نوجوانی و جوانی با مشکلات زیادی روبرو نشد.

شاید برای شما جالب باشد که این آموزش ها در کشور های توسعه یافته و درحال توسعه از مهدکودک ها آغاز می شود و کودکان با پول، نحوه پس انداز و برنامه ریزی مالی آشنا می شوند. با توجه به اهمیت این موضوع و عدم وجود محبث پول در نظام آموزشی ما، برای اینکار، آستین های خود را بالا بزنید. در این مقاله چند توصیه در خصوص آموزش مدیریت پول به فرزندان ارائه کردیم که می تواند در این زمینه مفید باشد.

میزان علاقه خودتان را به پول، بیشتر کنید.

یادتان باشد بچه ها مدیریت پول را مانند خیلی از توانایی های دیگر، از پدر و مادرشان یاد می گیرند. الگوی خوبی برایشان باشید و نگران نباشید که این کار را بلد نیستید. زمان خوبی است که با هم یاد بگیریم و آموزش ها را در زندگی خود و فرزندانمان بکار بگیریم.

به فرزندتان پول توجیبی دهید و اجازه دهید که خودش خرج کند.

به محض اینکه بچه فهمید که مردم برای خرید مایحتاج خود از پول استفاده می کنند، کمی پول توجیبی هفتگی برایش تعیین کنید. مقدار این پول را هر سال اضافه کنید تا فرزندتان بتواند برای خرید نیازهای شخصی از آن استفاده کند. او را تشویق کنید که از قبل برای خریدهایش برنامه ریزی کند. به اندازه ای که می توانید پول توجیبی بدهید. با توجه به سن فرزند از هفته ای ۲۰ هزار تومن تا ۱۰۰ هزار تومن مناسب است.

به فرزندتان یاد دهید در امور خانواده مشارکت کند.

کمک به خانواده بخشی از وظایف فرزند است. پولی برای این کار به او اختصاص دهید تا یاد بگیرد پول خود را مدیریت کند. بهتر است فرزندتان الان اشتباهات کوچک را تجربه کند تا در بزرگسالی اشتباهات بزرگی مرتکب نشود. اگر قرار است وسیله ای برای خانه خریداری شود از اون بخواهید در پرداخت هزینه آن به هر مقداری که می تواند با خانواده مشارکت کند.

فرصتهای مالی بیشتری برای فرزندتان ایجاد کنید.

وقت و بیوقت فرصتهای کوچک ایجاد کنید تا بتواند با انجام کارهای اضافه، درآمد بیشتری داشته باشد. بعد کمکش کنید تصمیم بگیرد با اضافه پول خود چکار کند. به عنوان مثال حقوقی برای شستن ماشین یا تمیز کردن حیاط یا راه پله ها برای اون در نظر بگیرید تا بتواند درآمدی بیشتر از هفتگی یا ماهانه خود داشته باشد.

به فرزندتان یاد دهید پس انداز داشته باشد.

برایش قلک بخرید یا حساب بانکی باز کنید. مرتب نظارت کنید که چقدر پول جمع کرده است و درباره هدف از پول جمع کردن، با او صحبت کنید. اما هیچگاه حتی در موارد خیلی ضروری نیز به سراغ پس انداز اون نروید! این کار آینده مالی او را نابود می کند. به هیچ عنوان به پس انداز اون چشم نداشته باشید.

به فرزندتان اجازه دهید لذت کمک کردن را بچشد.

بچه را تشویق کنید بخشی از پول خود را برای کمک به دیگران خرج کند.

به فرزندتان یاد دهید عاقلانه خرج کند.

قبل از اینکه فرزندتان چیزی را بخرد، راههای جایگزین خرج کردن را به اون نشان دهید و تأکید کنید که باید قبل از انتخاب، ضرورت را نیز در نظر بگیرد. یادش بدهید که قبل از خرید، قیمتها و کیفیت اجناس را با هم مقایسه کند و در مسایل مالی زرنگ باشد.

وام را به فرزندتان یاد دهید.

وقتی فرزندتان به اندازه ای بزرگ شد که معنی خرید اقساطی را فهمید، اجازه بدهید که برای یک خرید بزرگتر پول اضافه ای از شما قرض بگیرد. در مورد چگونگی بازپرداخت آن با استفاده از پول توجیبی هفتگی اش، با او مذاکره کنید و در پس گرفتن پول دقت کنید و هر هفته میزان پول باقیمانده را محاسبه کنید تا بدهی تمام شود.

ارزش یک سرمایه گذاری عاقلانه را به فرزندتان آموزش دهید

وقتی سن فرزندتان به اندازه ای شد که معنی سرمایه گذاری و سود دریافتی را فهمید، با او یک بازی سرمایه گذاری راه بیندازید تا با استراتژی های سرمایه گذاری و ریسکهای مالی آشنا شود. از سایتهایی که در این زمینه هستند، کمک بگیرید.

فرزندتان را در برنامه های مالی خانواده سهیم کنید

اجازه دهید فرزندتان شاهد باشد که چگونه بر اساس بودجه برنامه ریزی می کنید، قبض ها را پرداخت می کنید، خرید میکنید و برای تعطیلات و سایر هزینه ها برنامه ریزی می کنید. گزینه های موجود را برایش شرح دهید و اجازه دهید که در تصمیمهای خانوادگی شرکت کند. یک هدف برای خانواده تعریف کنید که همه بتوانند برای رسیدن به آن نقشی داشته باشند.

17+