مدیریت مالی هنگام حوادث

توصیه هایی برای آمادگی مالی هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه

با اینکه همه حوادث غیرمترقبه، بد نیستند اما حوادث بزرگ بر آینده مالی تأثیر می گذارند. پس بهتر است روش مدیریت پول خود را تغییر داده تا آمادگی مالی هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه داشته باشید. با یک برنامه ریزی کوچک و پس انداز می توانید در شرایط اضطراری و مواجهه با این قبیل حوادث، وضعیت را بهتر مدیریت کنید.

۱٫ برای حوادث غیرمنتظره آماده باشید

حتی بزرگترین برنامه ریزها نیز ممکن است هنگام بروز حوادث پیش بینی نشده، آمادگی نداشته و شوکه شوند. بهترین راه آمادگی مالی هنگام وقوع حوادث غیرمترقبه و مدیریت چنین حوادثی این است که از قبل آماده باشید. چطور باید آماده شوید؟ یک پس انداز مواقع اضطراری برای پرداخت صورتحساب پزشکی یا هزینه تعمیر خانه داشته باشید. ماشین، خانه و حتی خودتان را بیمه عمر کنید. مقداری پول نقد برای مواقع ضروری در دسترس داشته باشید.

وقتی که مشکلی پیش آمده و نمی توان همه چیز را برنامه ریزی کرد، خوب است از قبل برنامه ای برای آینده داشته باشید. یادتان باشد هر زمان هزینه ای غیرمنتظره پیش آمد، دوباره برنامه خود را ارزیابی کرده و در آن تغییراتی ایجاد کنید.

۲٫ پس اندازی برای مواقع ضروری  ایجاد کنید

اولین قدم آمادگی برای  حوادث غیرمترقبه، پس انداز مواقع ضروری است. این پس انداز می بایست در دسترس بوده و برای تأمین هزینه های زندگی ۳ تا ۶ ماه کافی باشد.

اگر مجرد هستید و تنها زندگی می کنید، بهتر است هزینه های  یک سال را پس انداز کنید تا در شرایطی که کار خود را از دست می دهید و می بایست کار جدیدی پیدا کنید یا بیمار شده اید یا درآمدتان کاهش پیدا کند، برای شما و خانواده تان اطمینان خاطری باشد. زمانی که با مسائل مختلف مانند از دست دادن شغل، بیماری یا هر مشکلی که بر درآمدتان تأثیر می گذارد،  دست و پنجه نرم می کنید، دانستن اینکه جایی پولی دارید مایه آرامش است.

۳٫بیمه عمر بگیرید

خرید بیمه عمر مناسب برای خانواده تان یا چنانچه متأهل هستید برای  همسر و مخصوصاً فرزندانتان، بسیار حائز اهمیت است. در صورت فوت شما، بیمه عمر پول کافی برای پرداخت قرضها و گذران زندگی در اختیار خانواده تان قرار می دهد. چنانچه فرزندانی دارید بیمه عمر باید اندازه ای باشد که کفاف مخارج تحصیلشان را بدهد. دوباره تکرار میکنم: در صورت داشتن فرزند، ضروری است که تحت پوشش بیمه عمر قرار بگیرید.

۴٫ در سایر زمینه ها نیز بیمه مناسب تهیه کنید

حتماً بیمه خدمات درمانی مناسب و بیمه اموال و دارایی برای خانه خود تهیه کنید. با وجودیکه با انجام این کار به مخارج ماهانه تان اضافه و بودجه تان کاهش می یابد، این پوشش بیمه در دراز مدت نجات بخش خواهد بود.

بسیاری افراد تنها به این دلیل که فکر میکنند سلامت هستند و نیازی به بیمه خدمات درمانی ندارند، ریسک می کنند. ولی حادثه خبر نمی کند و هزینه های درمانی دایماً رو به افزایش است. یک تصادف یا بیماری جدی کافی است که تا خرخره در قرض فرو بروید.

۵٫ برای حوادث طبیعی برنامه ریزی کنید

عاقلانه است که حسب محل زندگی خود، برای حوادث طبیعی برنامه ریزی کنید. تجربه چند سال اخیر نشان می دهد که این حوادث تا چه اندازه می توانند مخرب باشند. آنها ناگهان اتفاق می افتند و باید از قبل آماده باشید. انواع بلایای طبیعی مانند طوفان، آتش سوزی، گردباد، سیل، زلزله و … را در نظر بگیرید و چنانچه این حوادث در محل زندگی شما زیاد واقع می شوند، دنبال بیمه مناسب باشید.

8+